Cascade Fermentation Association
.

Results of Rocktoberfest 2018

Presented by the Cascade Fermentation Association

 

Best of Show (168 Entries)

1st place BOS: Steve R Wilson with his California Voodoo IPA. Steve wins a 15 gallon Brew Kettle, and a 50# bag of Mecca Grade Estate Malt.

2nd Place runner up BOS: Len Hallock with his Havanutha Schwarzbier. Len wins a 50# bag of Mecca Grade Estate Malt.

3rd place runner up BOS: Brett Watson with a Weissbier. Brett wins a 50# bag of Mecca Grade Estate Malt.

Honorable mention: Len Hallock with his Havanutha International Amber Lager.

Cheers everyone and please give us some time to get the data imputed and score sheets sent out! We would like to thank all of our Rocktoberfest Sponsors:
The Brew Shop of Bend
Mecca Grade Estate Malt
Geist Beerworks


Cheers, C.F.A.  

Category Winners

 

2018 Rocktoberfest Brew Competition Winners

Standard American Beers

1-1002

115- Gale Yospin

2-1001

063-Scott Niedka

Oregon Brew Crew

3-1005

148- David Fedman

COHO

International Lagers

1-2003

Len Hallock

Oregon Brew Crew

2- 2001

Charles Macaluso

Oregon Brew Crew

3-2002

Jennifer Hohensee

Oregon Brew Crew

Chech Lagers

1-3005

Charles Macaluso

Oregon Brew Crew

2- 3001

Ted Martinez

Malhur Mashers

3-3002

Charles Macaluso

Oregon Brew Crew

Pale Malty European Lager

1-4004

Ted Martinez

Malhur Mashers

2-4002

Len Hallock

Oregon Brew Crew

3-4001

Myke Martin

Pale Bitter European Lager

1-5012

Charles Macaluso

Oregon Brew Crew

2-5002

Jake Freshour

Oregon Brew Crew

3-5011

Russell Buerger

Portland Brewers Collective

Amber Malty European Laugers

60004

Michael Gwynn

Cascade Brewers Society

6001

Jordan Folks

Portland Brewers Collective

6002

David Houser

Altbier

7002

Sean Neary

Cascade Fermentation Association

Dark European Lauger

8002

Len Hallock

Oregon Brew Crew

8003

Brandon Kilpatrick

PDX Brewers

8004

David Leakey

Strong European Laugers

9002

Jim Thompson

Oregon Brew Crew

9003

Steve Wilson

9001

Russell Buerger

Portland Brewers Collective

German Wheat Beer

10003

Bret Watson

10004

Daniel Strawn

Malheur Mashers

10001

Russell Buerger

Portland Brewers Collective

British Golden

120001

Jim Thompson

Oregon Brew Crew

2018 Rocktoberfest Brew Competition Winners

Scottish Ale

1-14001

Gabriel Yospin

Irish Beer

1-15002

Len Hallock

Oregon Brew Crew

2-15001

Scott Nieradka

Oregon Brew Crew

Dark British Beer

1-16002

Len Hallock

Oregon Brew Crew

2-16001

Charles Macaluso

Oregon Brew Crew

3-16003

Jim Brooks

CFA

Strong British Beer

17001

Charles Macaluso

Oregon Brew Crew

17002

Mike Furry

Central Oregon Homebrewers Organization

17003

Jim Brooks

Cascade Fermentation Association

American Pale Ale

1-18002

Steve Wilson

2-18004

Jim Thompson

Oregon Brew Crew

3-18007

Nathan Yuma

CFA

American Amber Ale

1-19003

Jim Thompson

Oregon Brew Crew

2-19004

Len Hallock

Oreogn Brew Crew

3-19005

Nathan Yuma

CFA

American Stouts Porter

1-20006

Len Hallock

Oregon Brew Crew

2-20003

Chris Macaluso

Oregon Brew Crew

3-20001

Jake Freshour

Oregon Bew Crew

Specialty IPA

1-21005

Jake Freshour

Oregon Brew Crew

2-21017

Mark Logan

3-21008

Spencer Williams

COHO

American IPA

1-21002

Steve Wilson

2-21021

Phil Meagher

CFA

3-5001

Len Hallock

Oregon Brew Crew

Strong American Ale

1-22004

Patrick Ready

2-22002

Erin Pjoinos

3-22003

Kevin Raney

European Sour Beer

1-23004

Jake Freshour

Oregon Brew Crew

2-23001

Jordan Folks

Portland Brewers Collective

2018 Rocktoberfest Brew Competition Winners

3-23005

Jordan Folks

Portland Brewers Collective

Belgin Ale

1-24001

Gabriel Yospin

2-24004

Justin Ringer

CFA

3-24002

Andy Johnson

Capitol Brewers

Strong Belgin Ale

1-25006

Michael Gwynn

Cascade Brewers Society

2-25005

Charles Macaluso

Oregon Brew Crew

3-25003

Adam Lund

Oregon Brew Crew

Trappist

1-26003

Ted Martinez

Malhur Mashers

2-26006

Brandon Kilpatrick

PDX Brewers

1-26005

Charles Macaluso

Oregon Brew Crew

Historical Beer

1-27002

Scott Nieradka

Oregon Brew Crew

2-31001

Scott Nieradka

Oregon Brew Crew

3-27003

Scott Nieradka

Oregon Brew Crew

American Wild Ale

1-28001

Jordan Folks

Portland Brewers Collective

2-28003

Jordan Folks

Portland Brewers Collective

3-28002

Russell Berger

Portland Brewers Collective

Fruit Beer

1-29006

Charles Mcaluso

Oregon Brew Crew

2-007

Cody Gabbard

3-013

Kale Ardne

Smoke beers

1-32001

Myke Martin

2-32002

Scott Nieradka

Oregon Brew Crew

Wood Beer

1-33033

Charles Macaluso

Oregon Brew Crew

2-33009

Jordan Folks

Portland Brewers Collective

3-33002

Spencer Williams

COHO

Mead

1-36001

Scott Collins

Aloha Brewers

Cider

1-40002

Andy Johnson

Capitol Brewers

2-40004

Terry Johnson

Capitol Brewers

3-40003

Trista Johnson

Specialty Beer

2018 Rocktoberfest Brew Competition Winners

1-34002

Jake Freshour

Oregon Brew Crew

2-34001

Adam Lund

Oregon Brew Crew

3-34003

Dennis Jack

CFA

Best of Show

1-21002

21A IPA American Style

Steve Wilson- CA Voodoo- No club

2-8002

8B Swautzbier

Len Hallock- Hauanuth Swartzbier-Oregon Brew

Crew

3-10003

10A Weiss Beir

Brett Watson- no beer name-no club

Honorable

2B International Amber

Len Hallock-Hauanuth International Amber Lager

Mention-

Lager

– Oregon Brew Crew

2003