Return 2017 2018

Competition Results for Rocktoberfest 2019 
09/06/2019 
There were 129 judged entries in 19 Medal Groups
For any questions, email  Dan Bezdek

International Lager/ Standard American Beer (11 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Russell Berger 1st 2A: International Pale Lager Probably The Best Beer In The... House Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Spencer Williams 2nd 1C: Cream Ale Cream Dream Central Oregon Homebrewing Organization (COHO) (Bend, OR)
Mark Rockwood 3rd 2C: International Dark Lager Eine Kleine Salzburg Lager Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Brad Brurnett
CoBrewer: Camp4
N/A 1B: American Lager Spruce Grouse Lager None
Ian Campbell N/A 1C: Cream Ale Full 90 Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Christy McBeth
CoBrewer: Brian McBeth
N/A 1C: Cream Ale Spotted Cows Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Scott Nieradka
CoBrewer: Alex Parise
N/A 1C: Cream Ale Shonuff Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Michael Gwynn N/A 2A: International Pale Lager Freedom Czech Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Charles Macaluso N/A 3A: Czech Pale Lager Popeye Pils Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Scott Nieradka
CoBrewer: Alex Parise
N/A 3A: Czech Pale Lager Kudzu Beer Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Scott Nieradka
CoBrewer: Alex Parise
N/A 3D: Czech Dark Lager When I Tmave, You Tmave Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Amber Malty European Lager (9 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Michael Gwynn 1st 5B: Kolsch Koolsch Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Russell Berger 2nd 4A: Munich Helles Täglich Brot Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Charles Macaluso 3rd 5B: Kolsch Kentucky Kolsch Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Ian Campbell N/A 4A: Munich Helles Summer Helles Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Charles Macaluso N/A 4A: Munich Helles Is it a Butter Ball? Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Jeremy Fretz N/A 5D: German Pils German Kinsey Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Scott Slater N/A 5D: German Pils German Pils None
Scott Slater N/A 6B: Rauchbier Rauchbier Maerzen None
Jordan Folks N/A X5: New Zealand Pilsner PILNZ Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Strong / Dark European Beer (5 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Michael Gwynn
CoBrewer: Daniel Veilleux
1st 9C: Baltic Porter Porteris Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Charles Macaluso 2nd 8A: Munich Dunkel Doughboy Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Ed Moore
CoBrewer: George Delana
3rd 9A: Doppelbock Asha Dopplebock Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO)
Christy McBeth
CoBrewer: Brian McBeth
N/A 8B: Schwarzbier May the Schwartz be with You Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Mark Rockwood N/A 9A: Doppelbock Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
German Wheat Beers (4 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Daniel Strawn 1st 10C: Weizenbock The drunken banana Malheur Mashers (Ontario, OR)
Russell Berger 2nd 10B: Dunkles Weissbier Gluten Tag! Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Michael Gwynn 3rd 10B: Dunkles Weissbier Partli-weisse Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Danielle Burnett
CoBrewer: Camp 4
N/A 10A: Weissbier Dragonfly Weissbier None
British Bitter (4 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Scott Nieradka
CoBrewer: Alex Parise
1st 13B: British Brown Ale Bringing Coal to Newcastle Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Scott Nieradka
CoBrewer: Alex Parise
2nd 12A: British Golden Ale Guns of August Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Russell Berger 3rd 12A: British Golden Ale Brexit Tears Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Scott Nieradka
CoBrewer: Alex Parise
N/A 11A: Ordinary Bitter Ordinary World Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Irish Dry Stout/Scottish (4 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Danielle Burnett 1st 15B: Irish Stout Pine Martin Irish Stout None
Scott Slater 2nd 15B: Irish Stout Dry Irish Stout None
Andy Johnson 3rd 15B: Irish Stout Ben's Irish Stout Capitol Brewers (Salem, OR)
Christy McBeth
CoBrewer: Brian McBeth
N/A 14A: Scottish Light Lady McBeth Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Strong British Ale (8 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Christy McBeth
CoBrewer: Brian McBeth
1st 17C: Wee Heavy Three Witches Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Doug Jordan 2nd 16A: Sweet Stout LeftstOut Central Oregon Homebrewing Organization (COHO) (Bend, OR)
Daniel Strawn 3rd 17C: Wee Heavy Strawn's Kilt Lifter Malheur Mashers (Ontario, OR)
Mark Rockwood N/A 16A: Sweet Stout Choctastical Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Christy McBeth
CoBrewer: Brian McBeth
N/A 16B: Oatmeal Stout Oaty McOat Stout Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Charles Macaluso N/A 17D: English Barleywine Respect the Kraken Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Jeremy Fretz N/A 17D: English Barleywine Terrible Tarantula Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Murray Conklin1
CoBrewer: Murry Conklin
N/A 17D: English Barleywine Wedding Barleywine Cascade Fermentation Association (CFA) (Redmond, OR)
Pale American Ale (4 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Scott Nieradka
CoBrewer: Alex Parise
1st 18A: Blonde Ale Gentleman Prefer Blondes Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Doug Jordan 2nd 18B: American Pale Ale Idaho 7 Pale Central Oregon Homebrewing Organization (COHO) (Bend, OR)
Sean Neary 3rd 18A: Blonde Ale Legally Blonde Cascade Fermentation Association (CFA) (Redmond, OR)
Scott Nieradka
CoBrewer: Alex Parise
N/A 18B: American Pale Ale Needs Citation Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Amber and Brown American Beer (5 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Charles Macaluso 1st 20C: Imperial Stout Kapok Kaos Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Spencer Williams 2nd 19A: American Amber Ale Old Person Beer Central Oregon Homebrewing Organization (COHO) (Bend, OR)
Mark Rockwood 3rd 20A: American Porter Preliminary Porter Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Dan Dixon N/A 19B: California Common Drop Anchor Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Christy McBeth
CoBrewer: Brian McBeth
N/A 20C: Imperial Stout Elephant In Room Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
IPA (10 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Justin Bradley
CoBrewer: Ben Molin
1st 21B: Specialty IPA Pax8 - Clouds Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Jordan Folks 2nd 21B: Specialty IPA Haze Your Mate Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Ian Campbell 3rd 21B: Specialty IPA Trial Balloon Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Christy McBeth
CoBrewer: Brian McBeth
N/A 21A: American IPA Essence of Sasquatch Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Spencer Williams N/A 21A: American IPA Musty Tent Central Oregon Homebrewing Organization (COHO) (Bend, OR)
Jeremy Fretz N/A 21A: American IPA Beach Angel Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Blake Stearns
CoBrewer: Richard Barnes, Derek Mason
N/A 21B: Specialty IPA Hazy Buckets None
Daniel Strawn N/A 21B: Specialty IPA Better than Teds Malheur Mashers (Ontario, OR)
Michael Gwynn N/A 21B: Specialty IPA Space Travelers Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Robert Sunderberg N/A 21B: Specialty IPA Bottle Haze Cascade Fermentation Association (CFA) (Redmond, OR)
Strong American Ale (8 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Charles Macaluso 1st 22C: American Barleywine Pray to the Kraken Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Joel Roberts 2nd 22A: Double IPA Monkey Slap Double IPA none
Christy McBeth
CoBrewer: Brian McBeth
3rd 22A: Double IPA Crescendo Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Charles Macaluso N/A 22B: American Strong Ale Kraken Revenge Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Joel Roberts N/A 22B: American Strong Ale Monkey Slap Strong Ale none
Joe Riesch N/A 22B: American Strong Ale Malheur Elk Drool Camp 4 (Klamath Falls, OR)
Charles Macaluso N/A 22D: Wheatwine Silent Service Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Michael Gwynn N/A 22D: Wheatwine Winning with Wheat Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
European Sour Ale (6 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Jordan Folks 1st 23E: Gueuze Eyeris Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Jordan Folks 2nd 23A: Berliner Weisse Mit Nichts Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Cody Gabbard 3rd 23A: Berliner Weisse Berliner Weisse Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Christy McBeth
CoBrewer: Brian McBeth
N/A 23A: Berliner Weisse Gett'n Outta Texas Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Russell Berger N/A 23E: Gueuze From Dregs to Riches Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Jordan Folks N/A 23F: Fruit Lambic Magic Lambic Ride Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Belgian Ale (10 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Andy Johnson 1st 24B: Belgian Pale Ale Ben's Belgian Capitol Brewers (Salem, OR)
Russell Berger 2nd 25B: Saison Bière Parfaite Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Scott Nieradka
CoBrewer: Alex Parise
3rd 24C: Biere de Garde Cement Milkshake Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Scott Nieradka
CoBrewer: Alex Parise
N/A 24A: Witbier Harrison Fjord's Witness Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Michael Gwynn N/A 24B: Belgian Pale Ale Bon Vivant Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Ian Campbell N/A 25B: Saison Summer Saison Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Mark Rockwood N/A 25B: Saison Hoppy Birthday to Chris Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Justin Bradley
CoBrewer: Ben Molin
N/A 25B: Saison La Ferme Trois Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Dan Dixon N/A 25B: Saison Saison #5 Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Christy McBeth
CoBrewer: Brian McBeth
N/A 25C: Belgian Golden Strong Ale Don't Blink Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Trappist Ale (5 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Russell Berger 1st 26D: Belgian Dark Strong Ale Blue Monk Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Charles Macaluso 2nd 26C: Belgian Tripel Pirate Booty Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Russell Berger 3rd 26C: Belgian Tripel Straight, No Chaser Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Eric Hinson N/A 26D: Belgian Dark Strong Ale Stormy Nights Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Yannick Gingras
CoBrewer: Yen Kha
N/A 26D: Belgian Dark Strong Ale Bitches and Studs Brew Club (Menlo Park, CA)
American Wild Ale (8 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Jordan Folks 1st 28B: Mixed-Fermentation Sour Beer Blend Down Low Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Ian Campbell 2nd 28C: Wild Specialty Beer Berry Me On Sauvie Island Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Jordan Folks 3rd 28C: Wild Specialty Beer Pleasure Dome Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Russell Berger N/A 28A: Brett Beer Papa's Got a Brand New Bug Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Jordan Folks N/A 28A: Brett Beer Fresh Hop Brett Saison Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Ian Campbell N/A 28A: Brett Beer Forgotten Fruit Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Jeremy Fretz N/A 28C: Wild Specialty Beer Gem Antler Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Michael Gwynn N/A 28C: Wild Specialty Beer Belgian Raspberry Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Fruit Beer (9 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Charles Macaluso 1st 29B: Fruit and Spice Beer Tip of the Spear Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Robert Sunderberg
CoBrewer: RobertSunderberg
2nd 29A: Fruit Beer Rose Cascade Fermentation Association (CFA) (Redmond, OR)
Brett Watson 3rd 29A: Fruit Beer None
Sean Neary N/A 29A: Fruit Beer Sean Shandy Cascade Fermentation Association (CFA) (Redmond, OR)
Jordan Folks N/A 29A: Fruit Beer Cab Sav Red Portland Brewers Collective (Portland, OR)
Spencer Williams N/A 29A: Fruit Beer Strawberry Cream Dream Central Oregon Homebrewing Organization (COHO) (Bend, OR)
Mark Rockwood N/A 29A: Fruit Beer Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Daniel Strawn N/A 29A: Fruit Beer what do we have here Malheur Mashers (Ontario, OR)
David Feldman N/A 29A: Fruit Beer Strawberry Letter #23 Central Oregon Homebrewing Organization (COHO) (Bend, OR)
Spiced Beer (4 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Christy McBeth
CoBrewer: Brian McBeth
1st 30A: Spice/Herb/Vegetable Beer Sr. Elephant Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Chris Trulsen
CoBrewer: Nick Trulsen
2nd 30A: Spice/Herb/Vegetable Beer Imperial Decadence None
Kiley Gwynn 3rd 30A: Spice/Herb/Vegetable Beer Herbally Yours Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Justin Bradley
CoBrewer: Ben Molin
N/A 30A: Spice/Herb/Vegetable Beer Pax8 - Even Darker Web Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Wood Beer (5 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Spencer Williams 1st 33A: Wood-Aged Beer Barrely Legal - South of the Border Central Oregon Homebrewing Organization (COHO) (Bend, OR)
Christy McBeth
CoBrewer: Brian McBeth
2nd 33B: Specialty Wood-Aged Beer Witches Brew Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Michael Gwynn 3rd 33B: Specialty Wood-Aged Beer Kveik on Wood Cascade Brewers Society (Eugene, OR)
Murray Conklin1
CoBrewer: Trevor Ramerz
N/A 33A: Wood-Aged Beer Trevor Ramirez imperial stout Cascade Fermentation Association (CFA) (Redmond, OR)
Spencer Williams N/A 33B: Specialty Wood-Aged Beer Samsquantch Central Oregon Homebrewing Organization (COHO) (Bend, OR)
Specialty Beer (10 entries)
Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Carl Rosenburg 1st 34B: Mixed-Style Beer Cascade Fermentation Association (CFA) (Redmond, OR)
Charles Macaluso 2nd 34C: Experimental Beer Black Pearl Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Carl Rosenburg 3rd 34C: Experimental Beer Cascade Fermentation Association (CFA) (Redmond, OR)
Charles Macaluso N/A 27: Historical Beer TAPs Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Scott Nieradka
CoBrewer: Alex Parise
N/A 27: Historical Beer Thomas Kincaid in Hell Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Scott Nieradka
CoBrewer: Ales
N/A 31A: Alternative Grain Beer Bread as big as my face Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Sean Neary
CoBrewer: Justin Geaslin
N/A 31B: Alternative Sugar Beer BeerBQ Cascade Fermentation Association (CFA) (Redmond, OR)
Joel Roberts N/A 34B: Mixed-Style Beer Chocolate Covered Blueberry Stout none
Scott Nieradka
CoBrewer: Alex Parise
N/A 34B: Mixed-Style Beer Fresh Hop of Bel-Aire Oregon Brew Crew (Portland, OR)
Ed Moore N/A M1C: Sweet Mead Sparkles Meadafoam mead Rock Hoppers Brew Club (Centennial, CO)
Heavy Medal - Brewer
Brewer Name Medal Total Points Medal Details
Charles Macaluso 1st Total points: 16 7 medals: 1st:3 2nd:3 3rd:1 Total points: 16
Russell Berger 2nd Total points: 14 7 medals: 1st:2 2nd:3 3rd:2 Total points: 14
Jordan Folks 3rd Total points: 11 5 medals: 1st:2 2nd:2 3rd:1 Total points: 11
Heavy Medal - Club
Club Name Medal Total Points Medal Details
Portland Brewers Collective (Portland, OR) 1st Total points: 29 15 medals: 1st:4 2nd:6 3rd:5 Total points: 29
Oregon Brew Crew (Portland, OR) 2nd Total points: 25 11 medals: 1st:5 2nd:4 3rd:2 Total points: 25
Cascade Brewers Society (Eugene, OR) 3rd Total points: 23 12 medals: 1st:5 2nd:1 3rd:6 Total points: 23